Archiwum / „JÓZEF I MARIA” – TEATR POLSKI W POZNANIU, 20 XI, godz. 19.00 – Kino

„JÓZEF I MARIA” – TEATR POLSKI W POZNANIU, 20 XI, godz. 19.00 – Kino

JÓZEF I MARIA 20 XI, godz. 19.00 – Kino

Sztuka Turriniego opowiada o samotności we współczesnym świecie przepełnionym hałasem i konsumpcją. W świecie pozbawionym uczuć i ideałów, w którym nie ma miejsca dla starych ludzi, wykluczonych i odrzuconych poza nawias społeczeństwa. Dwoje samotnych starszych ludzi w wigilijny wieczór poszukuje czegoś bardzo oczywistego i uniwersalnego: bliskości drugiego człowieka. Czy znajdą ją tam, gdzie nigdy by się nie spodziewali?

Irena Dudzińska i Zbigniew Waleryś gorączkowo uciekają od stereotypowych wyobrażeń o rozgoryczonych i przepełnionych cierpieniem emerytach: ona tańczy seksownie tango, on nie stroni od ryzykownych akrobacji z udziałem krzesła. (….) Oboje nie są staruszkami marzącymi już tylko o bujanym wiklinowym fotelu. Mimo pomarszczonych twarzy, w głębi duszy wciąż są młodzi i odgrywają te same role, co przed laty. Choć bywają w nich irytujący, dają się lubić.
Marta Kaźmierska, „Gazeta Wyborcza”, 30.03.2011

Peter Turrini (ur. 1944)
autor sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych, poezji, esejów, najczęściej wystawiany na świecie dramaturg austriacki. Jego sztuki od trzydziestu lat wywołują skandale, a publikacje i wystąpienia publiczne bulwersują odbiorców. Jeden z niemieckich słowników literackich określa twórczość Turriniego jako „agresywną dramaturgię szoku” – autor posługuje się bowiem drastycznymi scenami, jaskrawym słownictwem, bywa bezwzględny, atakując społeczeństwo konsumpcyjne. Turrini bezlitośnie obnaża niechęć Austriaków do wszelkich przejawów odmienności oraz ich ksenofobię, uparcie tropi „toksyczne problemy” współczesnego społeczeństwa: alienację i fetyszyzm oraz postępujący brak granic między rzeczywistością i fikcją. W Polsce wystawiono dziewięć jego dramatów, m.in. „Alpejskie zorze”, „Miłość na Madagaskarze”, „Nareszcie koniec”, „Józef i Maria”. Pisarz został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami, m.in. Nagrodą im. Gerharta Hauptmanna (1981), doktoratem honoris causa Uniwersytetu w Klagenfurcie (2010) oraz Nagrodą Nestroya za całokształt twórczości (2011).

Reżyseria: Paweł Szkotak
Przekład: Jacek Lachowski
Przestrzeń sceniczna: Paweł Szkotak
Kostiumy: Izabela Kolka
Ruch sceniczny: Natalia Draganik
Opracowanie muzyczne: Bartosz Borowski
Inspicjent: Elżbieta Bednarczyk
Obsada: Irena Dudzińska /Maria/, Zbigniew Waleryś /Józef/ Michał Kaleta /Mówca/

BILETY: 20/25/30 zł

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o