Archiwum / KANONIZACJA POLKOWICE 2014

KANONIZACJA POLKOWICE 2014

W Polkowicach przez cały kwiecień można było uczestniczyć w wielu wydarzeniach, które miały upamiętnić uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II. Już od 1 kwietnia prezentowane były cztery wystawy związane z osobą Ojca Świętego.
W polkowickim Rynku eksponowana była plenerowa wystawa „Błogosławiony Jan Paweł II. Droga do świętości”. Przepiękne zdjęcia Andrzeja Bujaka ukazywały przełomowe momenty pontyfikatu Ojca Świętego. Nie zabrakło również fotograficznych wspomnień z pogrzebu papieża oraz z uroczystości beatyfikacji.

W Galerii „Rynek 26” można było przyjrzeć się związkom Ojca Świętego ze sportem i sportowcami. Wystawa „Jan Paweł II i sport” zawierała również prywatne zdjęcia Karola Wojtyły z jego wypraw tematycznych po jeziorach mazurskich.

„Bierzmowanie Polski 1979 – Pierwsza pielgrzymka do Polski” to wystawa, którą można było zobaczyć w Sali Brązowej Ośrodka Kultury. Składały się na nią wzruszające zdjęcia dokumentujące pierwszy pobyt Ojca Świętego w ojczyźnie. Ekspozycja została wzbogacona m.in. o przemówienia papieskie.

Ostatnia z prezentowanych wystaw to „Brat naszego Boga – rękopisy literackie ks. Karola Wojtyły”. 40 plansz przedstawiało niepublikowany dotąd brulion dramatu autorstwa ks. Wojtyły pt. „Brat naszego Boga”. Można je było podziwiać w Galerii „Na Piętrze” Ośrodka Kultury.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się również Mobilne Muzeum Jana Pawła II, przygotowane przez Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie. Można było zobaczyć nie tylko papieskie przedmioty codziennego użytku, ale również projekcje filmowe oraz zdjęcia z całego pontyfikatu papieża Polaka.

Wydarzeniem otwierającym obchody kanonizacyjne w Polkowicach była konferencja naukowa w DWSPiT pod hasłem „Jan Paweł II orędownik rodziny”, która odbyła się 1 kwietnia. Patronat nad tym wydarzeniem objął biskup legnicki dr Stefan Cichy.

23 kwietnia w polkowickim kinie prezentowano filmy fabularne przybliżające postać Ojca Świętego. Nie zabrakło pierwszego filmu dla dzieci o papieżu pt. „Karol, który został świętym”. Ponadto można było obejrzeć dokument „Jan Paweł II. Szukałem Was…” oraz film „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”.

24 kwietnia, obfitował w wiele wydarzeń na cześć papieża. O godz. 17.00 w kościele pw. św. Barbary odbył się przepiękny spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu wybitnego polskiego aktora – Olgierda Łukaszewicza. Występ miał charakter medytacyjny, a niezwykłego klimatu nadawały dźwięki towarzyszącej wiolonczeli.

W tym samym czasie do Auli tłumy polkowiczan przyciągnął koncert Arki Noego. Wszyscy w radosnej atmosferze, przy skocznej muzyce, uczcili kanonizację Jana Pawła II.

O godz. 19.00 również w Auli Forum miał miejsce koncert zespołu The Gospel Time, któremu towarzyszyła grupa beat-boxerów z Soundbusters. Mieszkańcy Polkowic mieli okazję poznać muzykę gospel i jej niebywałą radość. Chórzyści swoimi wykonaniami porwali zarówno młodszą jak i starszą część słuchaczy.

Z kolei 25 kwietnia, w kościele Matki Bożej Królowej Polski wystąpił nasz rodzimy chór Cantabile z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. Jak zwykle zachwycił nas przepięknym wykonaniem różnorodnych utworów muzycznych.

 W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego do Polkowic zawitali aktorzy Sceny Moliere z Krakowa ze spektaklem „Brat naszego Boga”, który wystawiony był dwa razy: o godz. 12.00 i 18.00. Dramat autorstwa Karola Wojtyły przedstawiał losy św. brata Alberta Chmielowskiego, który był dla papieża wzorem do naśladowania. Na scenie pojawili się aktorzy niewidomi oraz niedowidzący.

Kulminacyjnym momentem obchodów była Uroczysta Msza Święta, która została odprawiona 27 kwietnia o godz. 17.00 na polkowickim Rynku. Jak można było się spodziewać uczestniczył w niej tłum wiernych, którzy pragnęli uczcić pamięć Jana Pawła II.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o