Archiwum / Koncert Mai Sikorowskiej i Kroke

Koncert Mai Sikorowskiej i Kroke

Koncert Mai Sikorowskiej i Kroke

3 listopada, godz. 19.00, Kino

Koncert w ramach VI Miedziowych Spotkań z…Kulturą Grecką

Wspólny projekt światowej sławy klezmerskiego zespołu Kroke oraz Mai Sikorowskiej, wokalistki wykonującej piosenkę literacką, pół Greczynki pół Polki, córki Andrzeja Sikorowskiego.

W marcu 2011 r. ukazała się ich płyta „Avra”, na której znalazły się greckie utwory, bazujące na miejscowym folklorze oraz tradycyjne pieśni ludowe w oryginalnych aranżacjach, wykorzystujących elementy muzyki bałkańskiej, klezmerskiej i orientalnej.

To jakby krakowskie wielkie greckie wesele… Dominują żwawe szlagiery i tęskne ciągoty, wśród nich „Misirlou”, ale można tez posmakować klasycznego rebetiko, „greckiego fado” granego w mocno nieparzystych rytmach (…). Pół-Greczynka Sikorowska ma tę muzykę we krwi, śpiewa bez pozy czy egzotycznego lansu. Trio Kroke, opromienione sławą jednej z najlepszych nad Wisłą grup klezmerskich, jest świetne (..) wyraźnie ustawia brzmienie całości w dekoracjach sztełt.
F. Łobodziński, „Newsweek”

Wraz z Kroke chcieliśmy by na płycie znalazły się wyłącznie oryginalne, greckie utwory, zarówno pod względem tekstowym, jak i kompozycyjnym. Duża część mojej rodziny mieszka w Grecji i to właśnie jej członkowie okazali się niezwykle pomocni w wyborze utworów, które znalazły się na płycie.
Maja Sikorowska

Chcieliśmy stworzyć coś będącego przeciwwagą do szarej polskiej pogody (…) i melancholii. „Avra” jest weselsza i kolorowa, choć nie brakuje na niej numerów zapadających głęboko w duszę słuchacza. Płyta jest efektem mierzenia się Kroke z grecką materią.
Jerzy Bawół – Kroke

Bilety w cenie: 20 zł (zbiorowy), 25 zł (normalny),
35 zł (w dniu koncertu) do nabycia w kasach
Ośrodka Kultury (ul. Skalników 4), Kina (ul. Dąbrowskiego 1)
oraz Galerii „Rynek 26”.

Informacje pod nr telefonu 76 746 88 14, e-mail: ksiegowosc@pca.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o