Archiwum / Magyaroország – wystawa zdjęć

Magyaroország – wystawa zdjęć

Węgry po węgiersku

 

14-30 listopada, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
18-24 listopada, Galeria „Rynek 26”
24 listopada – 2 grudnia, Aqua Hotel

Kraj Bratanków zachwyca pod wieloma względami. „Jeśli świat jest kapeluszem dobrego Boga, to Węgry są bukiecikiem w tym kapeluszu” – pisał węgierski poeta Sándor Petőfi. I rzeczywiście można tu znaleźć setki, jeśli nie tysiące niesamowitych miejsc godnych podziwu.

Jednym z nich jest Szentendre, co tłumaczy się jako Święty Andrzej, miasteczko położone zaledwie 20 km od granic Budapesztu. Ta architektoniczna i krajobrazowa perełka to brama do Zakola Dunaju, „miasto Serbów” i „miasto baroku”, „miasto malarzy”, i „miasto 7 wież”. I chociaż ma Andrzeja w nazwie, to atmosferą przypomina nasz Kazimierz nad Wisłą. Miasto zostało założone przez Serbów, a po nich objęli je w posiadanie najwięksi węgierscy artyści fin de siecle’u.

Obowiązkowym punktem na węgierskiej mapie jest również Eger – ukochany przez mecenasów kultury i biskupów, dumny ze swej przeszłości… Miasto przyciąga turystów barokowymi zabytkami, urokiem wąskich uliczek, powiewem orientu. To tu znajduje się jedna z najpiękniejszych budowli barokowych na Węgrzech – kościół Minorytów czy pyszniący się budynek uniwersytetu im. Károlya Eszterházyego. A nieco dalej od centrum kusi Szépasszony-völgy, czyli Dolina Pięknej Pani ze słynnymi piwniczkami, w których degustuje się wino.

To dopiero początek węgierskich atrakcji…Co jeszcze warto zobaczyć? Wystawa fotografii z pewnością zachęci o odwiedzenia Kraju Madziarów i obejrzenia tych urokliwych miejsc na żywo.

Wystawa odbywa się w ramach festiwalu W Kręgu Cultur. XI Miedziowe Spotkania z… Kulturą Węgierską. Autorem zdjęć jest Andrzej Wierdak.

http://miedziowespotkania.pl/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o