Malarstwo

Malarstwo

Malarstwo to moja pasja od kiedy pamiętam. Udział w plenerach malarskich dał mi możliwość rozwoju umiejętności, ale przede wszystkim sprawił ogromną radość obcowania z naturą, która z łatwością pojawiła się na płótnach, tworząc dość zaskakujące interpretacje.

infomacje o autorze:
Tematyka prac Józefa Jelonka jest różnorodna, jednak dominują pejzaże, fragmenty architektury, statki, ulubione lokomotywy. Tworzy w technice akrylu i oleju, ale również często sięga po ołówek i węgiel. Prace autora można było podziwiać w Galerii „Rynek 26”.

trofea artystyczne:

 • za udział w Ogólnopolskiej Abilimpiadzie Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. dr Piotra Janoszka w Koninie,
 • za udział w Plenerach Malarskich CHOK w Chobieni,
 • liczne nagrody i wyróżnienia.

Rękodzieło towarzyszyło mi od najmłodszych lat. […] kolorowe niteczki stały się przyczynkiem do odkrycia nowej pasji jaką jest malarstwo. „Hafcianki” kontra obrazy na płótnie…przenikające się mnóstwo kolorów i ogrom inspiracji.

informacje o autorce:

Bożena Nester potrafi nie tylko malować, ale także haftować, szydełkować oraz tworzyć różne rzeczy na drutach. Swoją pasją do rękodzieła zaraziła swoją córkę Annę. Teraz wzajemnie się inspirują nowymi pomysłami. Artystka maluje pastelami, akrylami i farbami olejnymi. Uczestniczy w warsztatach Malarstwa Sztalugowego organizowanych przez Polkowickie Centrum Animacji. Prace autorki można było podziwiać w Galerii „Rynek 26”.

trofea artystyczne:

 • I miejsce w Regionalnym Konkursie Plastycznym – I Spotkanie ze sztuką – „Wieś i ludowość w rysunku i malarstwie” – 06.2016 r.,
 • II miejsce w Regionalnym Konkursie Plastycznym „Walory Przyrodnicze i Kulturalne Ziemi Dolnośląskiej – część IV Lato” – 06.2008 r.,
 • wyróżnienie w III Ogólnopolskim plenerze malarskim Dni Polkowic – 2012 r.,
 • wyróżnienie w V plenerze malarskim Dni Polkowic – 2014 r.,
 • udział w IV, V, VI, VII Konkursie Malarskim – Galeria Zadra w latach 2011-2014,
 • udział w konkursach w Wałbrzychu – „Anioły – muśnięcie skrzydeł” w latach 2008, 2012, 2013,
 • 6 dolnośląski przegląd plastyki – Walor 2014 r., Dzierżoniów,
 • plener malarski pod patronatem Fundacji „Malarze Uśmiechu” w Rzeczce 08.2015 r.

Długie dyskusje o twórczości, udział w konkursach, wystawach, plenerach, wernisażach wystaw to wszystko sprawiło, że postanowiłam spróbować warsztatu plastycznego i podobnie jak mama malować… otworzyłam swoje okno na świat sztuki.

infomacje o autorce:

Młoda artystka zainteresowała się malarstwem dzięki mamie – Bożenie Nester. Anna maluje pastelami, akrylami i farbami olejnymi. Prace autorki można było podziwiać w Galerii „Rynek 26”.

brała udział:

 • w Polkowickim plenerze malarskim pn. „Strach nie straszny”,
 • w plenerze malarskim Fundacji „Malarze Uśiechu” w Rzeczce.

Jak sięgam pamięcią, zawsze coś kreśliłam, rysowałam, malowałam. Już od najmłodszych lat przejawiałam zainteresowanie sztuką. Pasja pozostała, a malarstwo i jego interpretacje stały się dziś świadome i dojrzałe, a przynajmniej staram się, aby tak było. Malarstwo to dla mnie ucieczka od problemów, emocje, spełnienie… malując bardzo się relaksuję i nabieram sił, czas się wówczas zatrzymuje, a problemy znikają.

informacje o autorze:

Małgorzata Bryłka ukończyła liceum z edukacją plastyczną oraz Studium Farmaceutyczne. Rozpoczęła pracę w aptece, a w weekendy jeździła na zajęcia z architektury wnętrz na Uniwersytet Zielonogórski. Uczęszczała także na zajęcia Pracowni Malarstwa Sztalugowego do Polkowickiego Centrum Animacji. Prace autorki można było podziwiać w Galerii „Rynek 26”.

Gdy staję przy sztaludze, zatrzymuje się czas, przestrzeń nasyca barwami, a ja z pędzlem w ręku, staję się osobą spełnioną i szczęśliwą.

informacje o autorce:

Tematyka prac artystki jest różnorodna, jednak dominuje głównie pejzaż, kwiaty, abstrakcje. Ulubiona technika to akryl i olej, ale również ołówek i pastel. Daniela Żmuda zaczęła malować dopiero na emeryturze w Polkowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a od 2005 roku kontynuuje naukę na zorganizowanych zajęciach w pracowni Malarstwa Sztalugowego Polkowickiego Centrum Animacji. Należy również do Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków.
Prace artystki można było podziwiać na wystawach m.in. w Galerii „Na piętrze”.

 

trofea artystyczne:

 • za udział w V Dolnośląskim Przeglądzie – Walor 2008,
 • I miejsce w Regionalnym Konkursie Plastycznym „Wieś i ludowość w rysunku
  i malarstwie” – Gromadka 2009,
 • Nagroda Specjalna w Konkursie „Piękna nasza Polska cała” – Polkowice 2009,
 • II miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Artystyczna Biblioteka” – Polkowice 2009,
 • wyróżnienie w Konkursie Plastycznym „Chopinowskie Impresje” – Głogów 2010,
 • III miejsce w Konkursie Plastycznym „Artystyczny Kalendarz” – edycja dolnośląska – Polkowice 2011,
 • III miejsce w Konkursie „Zimowy pejzaż” PUTW – Polkowice 2011,
 • III miejsce w II Plenerze Malarskim – Polkowice 2011,
 • III miejsce w Dolnośląskim Konkursie Plastycznym „Artystyczny kubek” – 2012,
 • udział w Konkursie Malarskim – Galeria Zadra – Warszawa 2012,
 • wyróżnienie w Dolnośląskim Konkursie Plastycznym „Artystyczna zakładka” – Polkowice 2013,
 • II miejsce w konkursie UTW – 2013,
 • udział w Konkursie Malarskim – Galeria Zadra – Warszawa 2013,
 • wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Anioły – muśnięcie skrzydeł” – Wałbrzych 2013.

infomacje o autorze:

Andrzej Orzechowski jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Już w szkole średniej zainteresował się teatrem i aktorstwem. W okresie studiów organizował eksperymentalne spektakle słowno-muzyczne, których był nie tylko reżyserem, ale także scenografem. Poza tym fascynuje go muzyka, w szczególności jazz klasyczny i nowoczesny, proza i poezja, sport. Andrzej Orzechowski pasjonuje się malarstwem od ok. 7 lat. Najchętniej maluje krajobrazy. Swoje obrazy wzbogaca ciekawą fakturą, uzyskując ją dzięki szpachli i wyciskaniu farby z tuby bezpośrednio na płótno lub tekturę. Tworzy także pastelowe szkice. Prace autora można było podziwiać w Galerii „Na piętrze” Ośrodka Kultury.

infomacje o autorce:

Anna Gozdowski – dr nauk przyrodniczych i medycznych. Jej przygoda z malarstwem rozpoczęła się, gdy przeszła na emeryturę. Ukończyła Akademię Sztuki Trzeciego Wieku we Wrocławiu. Od 2010 roku kontynuuje naukę na zorganizowanych zajęciach z malarstwa dla seniorów. Artystka czerpie inspiracje z przyrody – jest wrażliwa na dźwięki i zapachy. Brała udział w wystawie zbiorowej we wrocłwskim Ogrodzie Botanicznym i w Klubie Śląskiego Okręgu Wojskowego. W 2009 roku prace artystki zostały wystawione w Domu Kultury „Kolejarz” we Wrocławiu. W 2010 roku odbyła się jej autorska wystawa w Centrum Sztuki „Impart” we Wrocławiu. Prace autorki można było podziwiać w Galerii „Na piętrze” Ośrodka Kultury.

Malowanie to dla mnie nie tylko wyrażanie siebie i swoich emocji. To również, a może przede wszystkim, przelewanie na płótno zdarzeń, sytucji, tego, co otrzymuję od ludzi. Oni tworzą moją osobowość, nie wiedząc o tym. Malowanie fascynuje mnie ponadto ze względu na nieograniczone możliwości tworzenia barw i ich tysiące odcieni.

informacje o autorce:

Irena Maciuszek ukończyła Szkołę Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. To właśnie tam nauczyła się trudnej sztuki wykonywania intarsji. W 2010 roku rozpoczęła edukację na Polkowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz w Polkowickim Centrum Animacji na warsztatach Malarstwa Sztalugowego. Najchętniej tworzy portrety, jednak nie unika innych tematów. Prace autorki można było podziwiać w Galerii „Na piętrze” Ośrodka Kultury.

Nic nie dzieje się bez powodu, nawet jeżeli nie rozumiem tego od razu. Na każdym płótnie zawarta jest treść. To co maluję przedstawia mnie i moje historie. W ten sposób wyrażam siebie i swoje emocje.
Malarstwo to barwy i emocje, to umiejętność obserwacji i patrzenia na świat, ludzi, a później przelewania swoich odczuć na płótno. Jest ono niewątpliwie jedną z nielicznych sztuk, pozwalającą na wzbogacenie własnego wnętrza.

Moja przygoda z rysowaniem zaczęła się od przypadkowego zakupu zestawu ołówków w jednym z marketów. Dopiero pół roku później przyszedł mi do głowy pomysł na wykorzystanie tego sprzętu do stworzenia nietypowego prezentu – portretu. Potrzebowałem tylko wypożyczyć książkę z biblioteki o rysowaniu… i dużo czasu na ćwiczenia. Tak zaczęła się przygoda, która przerodziła się w pasję. Swoją twórczość rozszerzyłem w ostatnim czasie na malarstwo. Obie te techniki pozwalają mi uwolnić z siebie pewną cząstkę mnie, która pozostawała w ukryciu przez wiele lat. Sprawia mi to ogromną przyjemność i pozwala na uzewnętrznienie tego co rodzi się w głowie.

Osiągnięcia:

 • udział i zamieszczenie rysunku „Inspiracja II” w katalogu wystawy – „WALOR 2016” w Dzierżoniowie.
 • wyróżnienie w XIX Dolnośląskim Konkursie Plastycznym „Tradycją Dyktowane” w kategorii Anioł Bożonarodzeniowy.
 • I miejsce w IX Konkursie Plastycznym „Artystyczna maskotka” – edycja dolnośląska.
 • wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie „Kwiat dziełem doskonałym – kwiaty polne i leśne”.
 • kwalifikacje do wystawy w II Ogólnopolskim Konkursie „Kwiat dziełem doskonałym – kwiaty polne i leśne”.
 • udział w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w ramach Dni Polkowic 2017

Marek Czarnik przy pracy

Marek Czarnik podczas Dni Polkowic 2017

„Od dziecka kochałam rysować…

W 2014 roku zrealizowałam swoje marzenie…zapisałam się na zajęcia do Polkowickiego Centrum Animacji, i tam krok…po kroku rozwijałam i doskonaliłam swoje umiejętności malarskie w Pracowni Malarstwa Sztalugowego.

To właśnie tam nabierałam odwagi plastycznej,a dzięki wnikliwej obserwacji wzbogacałam własne wnętrze. Sztuka stała się nie tylko moją pasja…ale i treścią życia.”

 

Osiągnięcia i wystawy:

2017 – wyróżnienie – Dolnośląski Konkurs Plastyczny „Tradycją dyktowane”,
2014 – 2017 – udział w Plenerach Malarskich w ramach Dni Polkowic,
2014 – 2018 – udział w wystawie zbiorowej prac uczestników Pracowni Malarstwa Sztalugowego,
2018 – udział w Miasteczku Artystów we Wrocławiu,
2018 – wyróżnienie w Plenerze Malarskim w ramach Dni Polkowic.