Archiwum / Maria Rogala – Malarstwo

Maria Rogala – Malarstwo

11-31 lipca 2015 Galeria „Rynek 26”

Maria Rogala – ur. w 1930 r. we Lwowie. Od 1960 r. mieszka w Legnicy. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Włókienniczy. Uzyskała dyplom w pracowni malarstwa i gobelinu prof. S. Gałkowskiego (1956).

Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, od lat 80-tych do dziś. Jest laureatką wielu nagród. W latach 1961 – 1975 pracowała jako nauczyciel reklamy i liternictwa w Technikum Ekonomicznym i Zasadniczej Szkole Handlowej. Potem podjęła pracę jako wizytator – metodyk przedmiotowy w Kuratorium Oświaty i Wychowania, następnie w Legnickim oddziale Instytutu Kształcenia Nauczycieli.

Malarstwo Marii Rogali można określić jednym słowem – TRADYCJA. Tradycja barw i technik, którymi posługuje się artystka czy też tematów które uwiecznia na swoich obrazach – pejzaż, martwa natura, kwiaty. Jej dzieła nawiązują do korzeni polskiej sztuki z przełomu XIX i XX wieku. W pracach artystki można zauważyć fascynacje osiągnięciami „około-impresjonistów”, a także kolorystykę, która buduje kompozycję wprawiając odbiorcę w niezwykły nastrój. Obrazy Pani Marii są chętnie oglądane i podobają się nie tylko znawcom sztuki.

Do obejrzenia wystawy pt. ”Malarstwo” zapraszamy od 11 do 31 lipca do Galerii “Rynek 26”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o