Archiwum / „Przypadek Iwana Iljicza”, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, reż. Jacek Orłowski

„Przypadek Iwana Iljicza”, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, reż. Jacek Orłowski

Lew Tołstoj
PRZYPADEK IWANA ILJICZA
na motywach opowiadania „Śmierć Iwana Iljicza” Lwa Tołstoja
przekład: Jarosław Iwaszkiewicz
reżyseria: Jacek Orłowski
adaptacja: Jacek Orłowski
scenografia: Tomasz Polasik
reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk, Dariusz Adamski
muzyka: Tadeusz Kulas
asystent scenografa: Grzegorz Nowak
asystent reżysera: Ewa Wielgosińska

Obsada: Iwona Dróżdż-Rybińska, Dorota Kiełkowicz, Hubert Jarczak, Marcin Łuczak, Bronisław Wrocławski

Bronisław Wrocławski za rolę Iwana Iljicza został nagrodzony Złotą Maską dla najlepszego aktora w sezonie artystycznym 2009/2010.

Spektakl oparty został na opowiadaniu Lwa Tołstoja „Śmierć Iwana Iljicza”. Trudno w literaturze o opis umierania bardziej sugestywny, przejmujący, a zarazem pozbawiony patosu .Tytułowy bohater przez całe swoje życie starał się o dobrą posadę, dom, rodzinę, ale w obliczu nieoczekiwanej choroby i cierpienia cały system jego wartości runął, a wszystkie dotychczasowe prawdy znalazły się na śmietniku. Iwan Iljicz pozostaje tragicznie samotny. Kona w domu, wśród rodziny, ale jedynym bliskim umierającemu człowiekowi staje się tylko służący. Nikt z najbliższych nie wspiera go w samotnej wędrówce do kresu. Dla nich jego śmierć jest tak bardzo „kłopotliwa”, że nie znajdują miejsca na współczucie. Sam nie może pogodzić się z prawdą, że zasada całego jego życia była błędna.

A (…) Wrocławski? Powiedzieć o nim, że w „Przypadku Iwana Iljicza” jest wybitny to nic nie powiedzieć. Bronisław Wrocławski to jest wielki aktor (…) od szerokich gestów i mocnego głosu z pierwszych fragmentów niepostrzeżenie przechodzi (…) do rozłożonej na długie minuty męki Iwana. To jest jak pięta. Chociaż Wrocławski niczego nie akcentuje, unika wielkich liter, w udręczeniu Iwana jest coś z Golgoty.
Jacek Wakar, „Dziennik. Gazeta Prawna”

4 marca, godz. 19.00 – Aula Forum Polkowice

bilety: normalny 55 zł, zbiorowy 45 zł

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o