Archiwum / „Rozmowy poufne” Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, reż. Iwona Kempa

„Rozmowy poufne” Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, reż. Iwona Kempa

Ingmar Bergman

ROZMOWY POUFNE

Adaptacja powieści Ingmara Bergmana w opracowaniu scenicznym Iwony Kempy – jednej z najwybitniejszych polskich reżyserek teatralnych. Rozpisana na sześć rozmów fascynująca opowieść o skomplikowanych relacjach w związku małżeńskim, o nieprzewidywalnych konsekwencjach zdrady, o gorzkiej zgodzie na życie w hipokryzji i o prawdzie, która nie zawsze wyzwala.

Atmosfera „Rozmów poufnych” przypomina „Sceny z życia małżeńskiego” – słynny film Bergmana z 1973 r., z wybitną kreacją Liv Ullmann. W obu arcydziełach dostrzec można tak charakterystyczne dla stylu szwedzkiego reżysera unikanie prostych recept i rozwiązań oraz dążenie do dogłębnej analizy problemu, przedstawianego z różnych punktów widzenia.

Dziwne, wręcz zdumiewające, że w epoce teatru napastliwie i tępo gazetowego, zdarzyła się ta przepyszna delikatność scenicznych niedopowiedzeń, ciszy i elegancji. Rzecz o sprawach wiecznych. Ot, bywa, że między miłością a wiernością rozwiera się czeluść nie do zasypania – i ona sprawia ból. A Bóg nie pomaga. To i jeszcze wspaniała rola Dominiki Bednarczyk.

Paweł Głowacki, „Dziennik Polski”

Kempa wchodzi ze swoimi reżyserskimi emocjami w Bergmanowskie medytacje o miłości, wierności i małżeństwie. Na pozór oprawia tę historię w skromną, ściszoną narrację. Ale gdzieś pod powierzchnią, pod skórą aktorów huczy od namiętności, nagromadzonych przez lata urazów i lęków. Reżyserka nigdy jeszcze nie była w swoim teatrze tak blisko głównej postaci. Pokazuje zdeterminowaną kobietę na tle ludzi słabych, niepewnych swoich racji. Dominika Bednarczyk pięknie i bezwzględnie walczy o swój bolesny, kobiecy egoizm. Stawia miłość ponad rodzinę, dzieci, moralność, sumienie. I wie, że robi dobrze. Wie, że kiedyś trzeba zrobić ten krok, spróbować stworzyć coś, co jest poza codziennym banałem. Jeśli tego nie zrobi, będzie przeklinała własne tchórzostwo do końca życia.

Łukasz Drewniak, „Przekrój”

Reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne: Iwona Kempa

Obsada: Bożena Adamek,Dominika Bednarczyk,Joanna Mastalerz, Anna Tomaszewska, Tomasz Augustynowicz, Tomasz Międzik, Marcin Kuźmiński

 

27 marca, godz. 19.00 Aula Forum Polkowice

bilety: 55 zł normalny, 45 zbiorowy

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o