Archiwum / Spotkania z… Kulturą Włoską

Spotkania z… Kulturą Włoską

W kręgu Cultur. X Miedziowe Spotkania z… Kulturą Włoską

Polkowice, listopad-grudzień 2015

(bilety i karnety w sprzedaży od 26 października)

Przy współpracy z Ambasadą Republiki Włoskiej w Warszawie oraz Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie przygotowano szereg interesujących wydarzeń, które ojczyznę Michała Anioła, Leonarda Da Vinci, Giuseppe Verdiego i Federico Felliniego pokażą przez pryzmat teatru, filmu, kuchni i piosenki.

Włochy to wspaniałe dziedzictwo kulturowe, starożytne budowle, najwięksi malarze, rzeźbiarze, architekci. To wybitna literatura, film oraz muzyka, z operą włoską na czele. To również wyśmienita kuchnia, która ma miłośników na całym świecie. Koncerty muzyki włoskiej, wystawy fotografii oraz spotkania o Włoszech przy aromatycznym, włoskim espresso przeniosą nas na Półwysep Apeniński. Muzyczne spektakle oraz filmy włoskie przybliżą nam południowy klimat, tamtejszą atmosferę i życie codzienne, a wieczór z kuchnią stanie się inspiracją do odwiedzenia przepięknej Toskanii. Ponadto w ramach Miedziowych spotkań odbędzie się błyskawiczny kurs języka włoskiego dla początkujących.

Bilety (w cenie od 5 zł do 45 zł) i karnety (130zł) do nabycia w kasach Ośrodka Kultury, Kina oraz Galerii „Rynek 26”. Więcej informacji pod nr tel. 76 746 88 14 oraz na stronach www.miedziowespotkania.pl i www.pca.pl.

Program X Miedziowych Spotkań z… Kulturą Włoską:

15 listopada, godz, 18.00, Aula – Koncert Trzech Tenorów z udziałem najwybitniejszego śpiewaka operowego, Bogusława Morki, pt. „Najpiękniejsze pieśni włoskie” – Gala inauguracyjna

Trzech niezwykłych tenorów: Bogusław Morka, Jan Zakrzewski, Mariusz Ruta wykona najpiękniejsze pieśni neapolitańskie oraz arie operowe. To jedyne takie wydarzenie na Dolnym Śląsku. Śpiewacy wykonają m.in.: „O Sole mio”, „Con te partiro”, „Santa Lucia” i „Ciao Bambina”. Towarzyszyć im będzie orkiestra kameralna Alla Breve pod dyrekcją Mikołaja Hertla.

17 listopada, godz. 18.00, Restauracja Uniwersytecka – Toskańskie smaki, włoskie opowieści – pokaz kulinarny w wykonaniu Aleksandry Seghi, gość specjalny: Paolo Cozza

Miłośniczka włoskiej kuchni, a w szczególności smaków Toskanii, Polka mieszkająca we Włoszech, autorka blogów i książek kulinarnych – Aleksandra Seghi, przygotuje tradycyjne dania toskańskie. Podczas przyrządzania potraw, będzie opowiadać o fascynującym regionie, położonym w środkowych Włoszech. Wieczór urozmaici opowieściami o Italii Paolo Cozza.

23 listopada, godz. 19.00, Kino – Spektakl muzyczny „Dziewczyny z Neapolu, czyli od tawerny do La Scali” – zespół Les Femmes oraz kwartet smyczkowy Piotra Jamioła

Spektakl muzyki klasycznej, opowiadający historię młodych kobiet, które uległy sile swych marzeń. Na scenie usłyszmy arie i arietty z początków opery, jak i kwintesencję włoskiej muzyki wokalnej – utwory w stylu bel canto.

25 listopada, godz. 19.30, Kino – Espresso(we) opowieści – spotkanie z podróżniczką Magdą Ciach-Baklarz, połączone z degustacją włoskiej kawy

Blogerka i podróżniczka opowie o Włochach, ich codzienności, temperamentach i podejściu do życia. Podczas spotkania poznamy Italię, której nie zobaczymy w przewodnikach lub na szlakach turystycznych. A że prawdziwi Włosi piją kawę niezależnie od pory dnia, dlatego włoskie opowieści połączone będą z degustacją tradycyjnego, włoskiego espresso.

30 listopada, godz. 19.00, Kino – Spektakl muzyczny „Ciao Ciao Bambina” – Teatr Piosenki Nicola Palladini

Twórcy spektaklu zainspirowali się życiem włoskiego piosenkarza – Marino Mariniego – autora znanego utworu „Nie płacz, kiedy odjadę”. Podczas wieczoru usłyszymy najpopularniejsze piosenki włoskie, będące podstawą nurtu muzycznego italo disco i które z pewnością zna każdy z nas.

5 grudnia, godz. 18.00, Aula – Stefano Terrazzino – koncert piosenki włoskiej połączony z pokazem tańca

Znany m.in. z „Tańca z gwiazdami” włoski artysta zaśpiewa największe przeboje z Półwyspu Apenińskiego, m.in. „Quando quando quando”, „Volare” i „Mambo Italiano”. Wraz ze swoją partnerką, Pauliną Biernat, wystąpi również w pokazie tańca, prezentując cha-chę, freestyle, rumbę, jive’a i tango.

WYSTAWY:

26 października-16 listopada, Galeria „Rynek 26” – „Un momento” – wystawa zdjęć

9 listopada-9 grudnia, Rynek – „Italia antica” – plenerowa wystawa zdjęć

16 listopada-7 grudnia, Galeria „Rynek 26” – „Uliczki i zaułki włoskich miast” – wystawa zdjęć

7-30 grudnia, „Galeria „Rynek 26” – „Diabeł tkwi w szczegółach” – wystawa zdjęć

16-30 listopada, Ośrodek Kultury, Galeria „Na piętrze” – „Viva Italia” – wystawa kart telefonicznych ze zbiorów Grzegorza Kardysia, miniatury Krzywej Wieży w Pizie, fotografii wielkoformatowej

listopad, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach – „Literatura i muzyka włoska” w zbiorach MGBP w Polkowicach

Ponadto w programie: konkursy, warsztaty oraz przegląd filmów włoskich.

miedziowe_2015_plakat

plansza_partner_italia

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o