Archiwum / Teatr Polonia w Warszawie
GRUBE RYBY

Teatr Polonia w Warszawie
GRUBE RYBY

14 grudnia, godz. 17.00, 20.00 – Aula

reżyseria: Krystyna Janda

scenografia: Maciej Maria Putowski
kostiumy: Magdalena Tesławska
choreografia: Zofia Rudnicka
opracowanie muzyczne: Marta Broczkowska
światła: Dariusz Kuc

Obsada:
Ignacy Gogolewski (aktor Teatru Narodowego):
ONUFRY CIAPUTKIEWICZ, emeryt
Wiesława Mazurkiewicz: DOROTA, jego żona
Cezary Żak/Sławomir Orzechowski: WISTOWSKI, kapitalista
Artur Barciś: PAGATOWICZ, radca sądu
Krzysztof Kiersznowski: BURCZYŃSKI, obywatel
Piotr Bajtlik: HENRYK, jego bratanek
Justyna Kulig (studentka Akademii Teatralnej w Krakowie): HELENA
Małgorzata Kocik (studentka PWSFTiT w Łodzi): WANDA
Witold Bieliński: FILIP, służący Ciaputkiewiczów

„Grube ryby” to jedna z najlepszych komedii Bałuckiego, opierająca się na bardzo prostej intrydze. Oto majętni starzy kawalerowi, grający w karty w salonie Państwa Ciaputkiewiczów, w wyniku szeregu zbiegów okoliczności, nabierają przekonania, że wnuczka gospodarzy oraz jej przyjaciółka, pragną wydać się za nich za mąż.
Utwór ten po roku 1989 zniknął prawie zupełnie z repertuarów polskich teatrów. Nowe życie w ten zabawny tekst tchnęła Krystyna Janda, wystawiając go w czerwcu 2008 r. na deskach swojego Teatru. Wbrew obowiązującej modzie na uwspółcześnianie klasyki, wyreżyserowała komedię Bałuckiego w tradycyjnym stylu. Realistyczne dekoracje, przywołujące nastrój XIX -wiecznego mieszczańskiego salonu, aktorzy ubrani w stroje i peruki z epoki oraz piękna polszczyzna płynąca ze sceny sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy cofnęli się w czasie o 200 lat. znakomite aktorstwo, wartkie dialogi oraz szereg zabawnych qui pro quo gwarantują rozrywkę na najwyższym poziomie. W rolach głównych ujrzymy nestorów polskiego Teatru: Wiesławę Mazurkiewicz i Ignacego Gogolewskiego, a także ulubieńców publiczności: Cezarego Żaka i Artura Barcisia.

Oto co powiedziała Krystyna Janda o wyreżyserowanym przez siebie spektaklu: http://www.youtube.com/watch?v=h92DOZ9LQtg&feature=player_embedded

Prasa o spektaklu: Świetna pod każdym względem teatralna robota. (…) wszystko tu do siebie pasuje: aktorzy, scenografia, kostiumy, muzyka, tekst. („Przegląd”)

Aktorzy, zwłaszcza Sławomir Orzechowski i Artur Barciś w rolach tytułowych, z wielką przyjemnością wcielają się w zabawne typy, radośnie paradują w perukach, podskakują podczas kontredansa i potrząsają loczkami. Zaś rola Onufrego Ciaputkiewicza wydaje się napisana dla Ignacego Gogolewskiego – siedemdziesięciopięcioletni aktor zachwyca naturalnością i luzem. Świetna jest Wiesława Mazurkiewicz w roli jego żony, studentki szkół teatralnych: Małgorzata Kocik i Justyna Kulik jako pensjonarki, a nawet Krzysztof Kiersznowski niekojarzony dotąd z tego typu repertuarem. Drugiego dna w tym nie ma, ale zabawa – jak najbardziej. („Polityka”)

Miarą wartości tego przedstawienia są wybuchy śmiechu widowni oraz częste oklaski przy otwartej kurtynie. („Trybuna”)

Bilety: 30 zł – zbiorowy, 35 zł do nabycia w Ośrodku Kultury (ul. Skalników 4) oraz Kinie (ul. Dąbrowskiego1).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o