Archiwum / Turniej Gmina vs. Powiat

Turniej Gmina vs. Powiat

Przed nami 7. już edycja Turnieju Gmina vs Powiat. Do tej pory uczestnicy zmagali się m.in. w zawodach strażackich, policyjnych i medycznych. W tym roku tematem przewodnim będzie leśnictwo.  Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Lubin tegoroczne rozgrywki będą nie tylko atrakcyjne dla samych uczestników, ale również niezwykle widowiskowe dla polkowickiej publiczności.

Historia Nadleśnictwa Lubin rozpoczyna się w 1945r. powołaniem administracji Lasów Państwowych na ziemiach odzyskanych, wówczas w zasięgu obecnych granic Nadleśnictwa Lubin funkcjonowały trzy nadleśnictwa. Obecny podział ukształtował się w 1973r. Dziś Nadleśnictwo Lubin składa się z dwóch obrębów leśnych: Tymowa i Polkowice, podzielonych na trzynaście leśnictw. Obejmuje ono trzy powiaty oraz 10 gmin. Na terenie nadleśnictwa występują:

  • 2 Obszary Specjalnej Ochrony Natura 2000;

  • 1 Rezerwat – „Skarpa storczyków” w Orsku;

  • 64 pomniki przyrody;

  • 11 typów siedlisk chronionych;

  • 47 gatunków roślin chronionych i 150 gatunków chronionych zwierząt.

Dzięki pracy wielu pokoleń leśników, nasze lasy pozostają w znakomitej kondycji, zaspakajając potrzeby lokalnej społeczności.

Na terenie Nadleśnictwa:

  • pozyskuje się i sprzedaje 105 tyś. m3 drewna rocznie, co daje około 14 samochodów (ładunków) dziennie. Dla przykładu pod budowę drogi S3 wycięto łącznie 31 tyś. m3 drewna, co stanowi 1/3 rocznej wycinki.

  • prowadzi się nasadzenia nowego pokolenia lasu na powierzchni 140 ha rocznie (tj. około 1 100 000 sadzonek). Dla przykładu pod budowę drogi S3 wycięto 180 ha, czyli o 30% więcej niż powierzchnia nowych nasadzeń w ciągu roku;

  • wytyczonych i oznakowanych jest: 240 km ścieżek rowerowych, 140 km szlaków pieszych i 36 km szlaków konnych;

  • prowadzone są zajęcia edukacyjne oraz liczne wydarzenia popularyzujące wiedzę o lesie, w których uczestniczy rocznie około 2-3 tys. dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Do wykonania tych i innych zadań nadleśnictwo zatrudnia 54 osoby. Ponadto około 100-150 osób zatrudnionych jest w firmach świadczących usługi z zakresu leśnictwa. Dzięki wysiłkowi, jaki pracownicy nadleśnictwa wkładają w pielęgnację lasów możecie Państwo swobodnie korzystać z ich zasobów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o