Archiwum / Weekend z kulturą

Weekend z kulturą

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2015/2016

17 września (czwartek)

spektakl dla dzieci
„Zły pan” Teatr im. H. Ch. Andersena z Lublina
Kino, godz.10.00
bilety: 6,00 zł – dzieci, 10,00 zł – dorośli

Zły Pan (fot. Przemyslaw Bator)
Zły Pan (fot. Przemyslaw Bator)

„Zły pan” to spektakl oparty na książce Gro Dahle, która zrobiła międzynarodową karierę. Mama, tato i syn Boj borykają się z problemem agresji ojca, z którego w „trudnych” momentach wychodzi „zły pan”, a dokładnie „źli panowie”: ten, co krzyczy, bije, ten, co niszczy meble, ale i ten, który płacze i potem przeprasza… Brzmi poważnie i zgoła niedziecięco, lecz twórcy znaleźli sposób, aby dotrzeć do swojej publiczności – mówić do małego odbiorcy szczerze, a jednocześnie ostrożnie.

Zły Pan (fot. Przemyslaw Bator)
Zły Pan (fot. Przemyslaw Bator)

Przekaz spektaklu jest jasny: jeśli doświadczasz przemocy bądź jesteś jej świadkiem, powiedz o tym komuś dorosłemu.
Spektakl skierowany jest dla dzieci od 6. roku życia. Powstał on przy współpracy z Biurem Rzecznika Praw Dziecka.

Spektakl współfinansowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Polkowicach z Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy.

18 września (piątek)
* premiera filmowa
„Karbala”
Kino, godz. 20.30
bilety: 14,00 zł

Zapraszamy do polkowickiego kina na najnowszą produkcję polską – „Karbala”.

Polski obraz kinowy Krzysztofa Łukaszewicza pokazuje czterodniowe piekło, jakie przeszli polscy żołnierze w tytułowym, irackim mieście. Jest rok 2004, sam środek wojny o Zatokę Perską. Osiemdziesięciu żołnierzy polskich i bułgarskich odpiera krwawy atak bojówek Al-Kaidy i As-Sadry na miejscowy ratusz City-Hall. Pomimo braku żywności, broni i utraconego kontaktu z bazą, udało im się zabić ponad stu napastników, nie tracąc ani jednego swojego żołnierza. To jedna z największych wygranych polskich bitew od czasów II wojny światowej.

Na ekranie zobaczymy m.in.: Bartłomieja Topę, Antoniego Królikowskiego, Marcina Roznerskiego i Leszka Lichotę.

 *****

Finisaż wystawy fotografii autorstwa polkowiczanina Roberta Królikowskiego pt. „Malezja, Singapur i Brunei”
Galeria „Rynek 26”, godz.18.00
wejściówki do odbioru w Ośrodku Kultury od 1 września

Malezja, Singapur, Brunei

Od 1 września zapraszamy do Galerii „Rynek 26”, prezentowane będą fascynujące zdjęcia autorstwa polkowiczanina – Roberta Królikowskiego. Fotografie oddają klimat tętniącego życiem Singapuru, egzotycznej Malezji i niewielkiego, lecz zamożnego Brunei.

Jeśli ktoś będzie chciał dowiedzieć się więcej o tych niezwykłych zdjęciach, zapraszamy 18 września o godz. 18.00 na finisaż wystawy z udziałem autora.

Zaproszenia na wydarzenie można odbierać od 1 września w Ośrodku Kultury (ul. Skalników 4).

19 września (sobota)

* koncert
Basia Stępniak-Wilk z zespołem
Kino, godz. 18.00
bilety: 20,00 zł – zbiorowy, 30,00 zł – normalny

Recital artystki o niezwykłej wrażliwości muzycznej – Basi Stępniak-Wilk.

Basia Stępniak-WilkKompozytorka i artystka kabaretowa pochodzi z Lublina, jednak na stałe mieszka w Krakowie. To właśnie tam w 1995 r. debiutowała w Piwnicy pod Baranami i w kabarecie Loch Camelot. Miłośnikom niecodziennych zjawisk artystycznych znana jest z formacji „Zielone szkiełko”. Prowadziła również audycje „Muzyczna bombonierka” na antenie Radia Kraków.

Jest laureatką wielu prestiżowych nagród (m.in. Grand Prix im. Jonasza Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie). Jej kryształowy głos, ambitne teksty i melodyczne piosenki zdobywały serca słuchaczy, dzięki czemu trafiały na najwyższe miejsca list przebojów. Najbardziej znane utwory to „Bombonierka” (śpiewana z Grzegorzem Turnauem), „Słodka chwila zmian”, „Futerko”, “Bossa nova z Augustowa” (duet z Andrzejem Poniedzielskim) i “Wiośnie nie!” (duet z Wojciechem Mannem).

*****

* spektakl komediowy
„Mayday” Teatr Polski ze Szczecina
Aula, godz. 20.00
bilety: 25,00 zł – zbiorowy, 35,00 zł – normalny

„Mayday” to przezabawna komedia z nutką absurdu, która zyskała sobie rzesze fanów na całym świecie. Spektakl od kilkunastu lat nie schodzi z afiszów teatrów w całej Polsce.

Autorem sztuki jest niekwestionowany mistrz farsy – Ray Cooney. Losy taksówkarza-bigamisty, który na skutek niespodziewanego wypadku wpada w serię omyłek, pokochały miliony widzów. 19 września będziemy mogli zobaczyć je w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego ze Szczecina. Wydarzenie organizowane jest w ramach Weekendu z kulturą.

reżyseria: Stefan Szaciłowski
muzyka: Adam Opatowicz
obsada: Katarzyna Bieschke-Wabich, Małgorzata Chryc-Filary, Adam Dzieciniak, Mirosław Kupiec, Michał Janicki, Zbigniew Filary, Mateusz Kostrzyński, Adam Zych, Piotr Emanuel Kraus

20 września (niedziela)

* „Latający mnich i tajemnica Da Vinci” projekcja filmu o dziejach Franza Jaschke urodzonego w Polkowicach w XVIII w. połączona z prelekcją znanego dziennikarza – Leszka Mazana
Kino, godz. 17.00
bilety: 15,00 zł

Film „Latający mnich i tajemnica Da Vinci” został oparty na kanwie dziejów brata Cypriana – najbardziej znanego mnicha z zakonu kamedułów. Właściwie nazywał się on Franz Jäschke i urodził się w XVIII wieku właśnie u nas, w Polkowicach.
Legenda głosi, że zakonnik skonstruował skrzydła, dzięki którym mógł wzbić się w powietrze. Dlatego też był nazywany polskim Da Vinci.

Wieczór z filmem zostanie wzbogacony prelekcją znanego dziennikarza i publicysty oraz niedościgłego gawędziarza – Leszka Mazana.

Karnet na wydarzenia oznaczone * – 50,00 zł.
Bilety i karnety do nabycia w kasach Ośrodka Kultury (ul. Skalników 4, 76 746 88 14), Kina (u. Dąbrowskiego 1, 76 845 16 77) i Galerii „Rynek 26” (76 846 40 81).

Weekend z kulturą 2015

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o