Archiwum / WIECZÓR POETYCKI JERZEGO TRELI

WIECZÓR POETYCKI JERZEGO TRELI

5 marca, godz. 18.00 – Kino

JERZY TRELA
Wieczór poetycki
– fragmenty najsłynniejszych ról teatralnych Jerzego Treli
fortepian: Michał Białk
bilety: 25 zł, 30 zł

Podczas wieczoru Jerzy Trela zaprezentuje m.in. słynne monologi z dramatów: „Dziady” Adama Mickiewicza oraz „Wyzwolenie” i „Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego.

Kilkadziesiąt ról stworzonych przez Jerzego Trelę w Starym Teatrze głęboko wpisuje się w powojenną historię tej sceny. Spotkanie z charyzmatycznym inscenizatorem Konradem Swinarskim – poczynając od roli Piotra w przedstawieniu „Żegnaj, Judaszu” Iredyńskiego po wyznaczające nowe sensy w odczytywaniu romantycznej tradycji kreacje Gustawa-Konrada w „Dziadach” Mickiewicza i Konrada w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego – wydobyło i ukształtowało niezwykłą osobowość aktora.
Stanisław Wyspiański to autor, który w sposób szczególny wyznaczył miejsce Jerzego Treli w teatrze. Zawsze, gdy aktor wraca do monologu Konrada z II aktu „Wyzwolenia”: „Chcę, żeby w letni dzień, w upalny letni dzień…” – wypowiedzianego po raz pierwszy w 1974 roku – nasuwa się nieodparte przeświadczenie, że nikomu się już nie uda powiedzieć tekstu Wyspiańskiego z tą siłą prawdy i człowieczeństwa, co temu artyście.

(Elżbieta Bińczycka)

Daj mi rząd dusz! – Tak gardzę tą martwą budową,
Którą gmin światem zowie i przywykł ją chwalić,
Żem nie próbował dotąd, czyli moje słowo
Nie mogłoby jej wnet zwalić.
Lecz czuję w sobie, że gdybym mą wolę
Ścisnął, natężył i razem wyświecił,
Może bym sto gwiazd zgasił, a drugie sto wzniecił
– Bo jestem nieśmiertelny! i w stworzenia kole
Są inni nieśmiertelni; – wyższych nie spotkałem.
-Najwyższy na niebiosach! – Ciebie tu szukałem,
Ja najwyższy z czujących na ziemnym padole.
Nie spotkałem Cię dotąd – żeś Ty jest, zgaduję;
Niech Cię spotkam i niechaj Twą wyższość uczuję
-Ja chcę władzy, daj mi ją, lub wskaż do niej drogę!
O prorokach, dusz władcach, że byli, słyszałem,
I wierzę; lecz co oni mogli, to ja mogę,
Ja chcę mieć władzę, jaką Ty posiadasz,
Ja chcę duszami władać, jak Ty nimi władasz.
(A. Mickiewicz, „Dziady” cz.III)
Michał Białk – pianista. Studiował w Amsterdamie, Paryż, Fryburgu oraz Wiedniu. Koncertował już prawie we wszystkich krajach Europy, w Afryce Północnej, Azji oraz USA. Od 2006 roku na osobiste zaproszenie jednego z największych choreografów naszych czasów – Johna Neumeiera objął partie solisty z kompanią Hamburg Ballett w Operze Hamburskiej oraz w Festspielhaus w Baden-Baden. Od czasu wspólnego tournee po Niemczech, Polsce, Szwajcarii i USA występuje z programami autorskimi razem z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów – Jerzym Trelą. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W Konkursie Chopinowskim w Ankarze oprócz 1. nagrody otrzymał również wyróżnienie za najlepsze wykonanie mazurków. Ponadto otrzymał „Prix d’Espoir” Fundacji PRO EUROPA oraz Nagrodę dla Młodych Muzyków Europejskich. W 2011 roku zadebiutował z recitalem fortepianowym w jednej z najbardziej renomowanych sal koncertowych na świecie – Musikverein w Wiedniu. W 2012 r. grał z Orkiestrą Opery Wiedeńskiej pod batutą fińskiego dyrygenta Markusa Lehtinena.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o