Archiwum / Witalne Węgry – wystawa fotografii

Witalne Węgry – wystawa fotografii

 

10-17 listopada, Galeria „Rynek 26” w godzinach 10:00-20:00

17-24 listopada, Aqua Hotel

Już starożytni mawiali: „sanus per aqua” – zdrowy przez wodę. Węgry to kraj, któremu natura nie poskąpiła źródeł mineralnych i termalnych, a tradycja wykorzystywania ich do celów leczniczych sięga tu aż 2000 lat. Kraj słynie ze wspaniałych basenów termalnych i kąpielisk, które ściągają nie tylko tłumy wielbicieli gorącej wody, ale też… pięknej architektury. Naliczono przeszło 1300 cieplic, a w 100 osiedlach powstało na ich bazie ponad 400 obiektów leczniczych i rekreacyjnych.

Tutejsze wody wspomagają leczenie chorób stawów kończyn, poprawiają krążenie krwi i zdolność do ruchu. Nie ma nic lepszego na bóle kręgosłupa, ścięgien czy mięśni. W zależności od przypadłości można wybierać spośród kąpielisk, które charakteryzują się rozmaitymi zestawami składników mineralnych zawartych w wodzie. Są nawet wody z pierwiastkami promieniotwórczymi – oczywiście w takich ilościach, by działały prozdrowotnie.

Okolice Balatonu, jak i całe Węgry, to krainy winem płynące. Tutaj to nie alkohol, a kultura. Madziarzy przekonują, że trunek ten w małych ilościach to lekarstwo, a w dużych – środek leczniczy. Współcześnie na Węgrzech istnieją 22 regiony winiarskie. Za najsłynniejsze wino stanowiące węgierski skarb narodowy uchodzi Tokaj. Wino to znane jest od wieków. Przez króla Ludwika XIV tokaj określany był mianem „wina królów i króla win”. Trunek ten jest tak bardzo waży dla Węgrów, że śpiewają o nim nawet w hymnie narodowym.

Drugim popularnym winem tego kraju jest Bikaver oraz Egri Bikaver (Bycza krew), stanowiący kupaż co najmniej trzech odmian.

Nie można nie wspomnieć o jeszcze jednym znanym trunku – palince, owocowej wódce o ognistym smaku, którą co niektórzy Madziarzy stosowali rano zamiast… szczoteczki do zębów. Bardziej dojrzali Węgrzy pamiętają „palinkowe, dobre rano”, kiedy to kieliszek popularnego trunku budził do życia i dodawał energii niczym trzy mocne espresso.

Wystawa odbywa się w ramach festiwalu W Kręgu Cultur. XI Miedziowe Spotkania z… Kulturą Węgierską. Autorem zdjęć jest Andrzej Wierdak.

http://miedziowespotkania.pl/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o