Archiwum / Wystawa fotografii – „Irena Kwiatkowska”

Wystawa fotografii – „Irena Kwiatkowska”

21 II – 5 IV, Galeria „Rynek 26”

Wystawa została przygotowana przez Teatr Syrena z okazji setnej rocznicy urodzin aktorki.

Na ekspozycję składają się zdjęcia ze spektakli w Teatrze Syrena (z którym Irena Kwiatkowska związana była w latach 1952-1972 i powróciła na jego deski w 1992 r.) oraz fotografie ukazujące pozakulisowe życie aktorki. Zdjęcia te obrazują wszechstronność jej talentu. Aktorka równie świetnie, co w rolach komediowych, kabaretowych i charakterystycznych, czuła się w repertuarze dramatycznym. Fotografie – jak zauważa dyrektor Teatru Syrena, Wojciech Malajkat – pokazują, że artystka potrafiła być niezwykle przekonująca, zarówno grając gospodynię domową, jak i szlachetnie urodzoną damę.

Na wystawę składa się 37 czarno – białych fotografii, podzielonych na cztery sekcje:
– Na scenie,
– Irena Kwiatkowska i mężczyźni,
– Portret,
– Benefis.

Irena Kwiatkowska (1912-2011) wybitna aktorka teatralna, filmowa, artystka kabaretowa. Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w 1935 r. i w tym samym roku zadebiutowała na scenie. Przed wybuchem wojny występowała na scenach Warszawy, Poznania i Katowic. W 1946 r. rozpoczęła w Krakowie występy w kabarecie „Siedem kotów”, gdzie teksty dla aktorki pisał Konstanty Ildefons Gałczyński. To właśnie tutaj Kwiatkowska po raz pierwszy wystąpiła jako Hermenegilda Kociubińska, zaśpiewała Sierotkę, powiedziała monolog Żona Wacia. Od 1948 r.grała w teatrach warszawskich: Klasycznym, Współczesnym, Komedii, Ludowym (późniejsza nazwa: Nowy). Od 1952 do 1972 roku (z przerwą w latach 1958-1960) występowała w Teatrze Syrena, do którego powróciła w 1992 r. Była gwiazdą kabaretów: Szpak (1954-1961), Dudek (1965-1975) i telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, pióra Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Wielką popularność przyniosły jej role w serialach Jerzego Gruzy: „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”, gdzie stworzyła postać Kobiety pracującej. Do historii polskiego kina przeszła scena z jej udziałem z filmu „Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy”, gdzie Kwiatkowska wykonuje piosenkę „Roztańczone nogi”. 
Od 1946 roku współpracowała z Polskim Radiem. Występowała, m.in: w Teatrzyku Eterek Jeremiego Przybory, grała postać Ciotki w skeczach pióra Marii Czubaszek. Zagrała również wiele ról w Teatrze Telewizji. Zmarła 3 marca 2011 w Domu Aktora w Skolimowie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o