Archiwum / Wystawa Strachy polne i pejzaż

Wystawa Strachy polne i pejzaż

Wyjść w plener. Wsłuchać się w śpiew przyrody. Pokłonić strachowi polnemu. Dobrać kolory tak, aby oddać naturę: żółcienie, fiolety, ugry. Zestawić je ze sobą na płaszczyźnie obrazu. Stworzyć nieskazitelną harmonię, namalować wiatr. To pragnę osiągnąć w swojej twórczości.    F.K.

Urodził się 23 kwietnia 1952 r. w Rudzicy k. Bielska-Białej. To artysta, członek związku Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, który zajmuje się malarstwem plenerowym (olej, akwarela, pastel, akryl).

Głównym tematem jego twórczości od ponad 45 lat są „STRACHY POLNE”. W 1991 roku założył galerię autorską „Pod Strachem Polnym” w rodzinnej miejscowości, gdzie organizuje również „Dzień Stracha Polnego”. To oryginalne święto przyciąga do Rudzicy tłumy wielbicieli jego talentu podziwiających korowody strachów, liczne występy artystyczne i imprezy plenerowe, a przede wszystkim twórczość z wszechobecnymi strachami.

Prace Floriana Kohuta cieszą się dużym uznaniem i zainteresowaniem ze strony kolekcjonerów, nie tylko krajowych, ale również zagranicznych. Znajdują się one w zbiorach koneserów sztuki w Niemczech, Holandii, Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Maroku, Kanadzie, USA, Japonii, RPA, Włoszech. Artysta jest uczestnikiem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów malarskich. Ponadto jego indywidualne wystawy odbywają się m.in. we Francji, Włoszech i na Cyprze.

To laureat nagród i odznaczeń. Największe osiągnięcia artysty to:

• 1984 r. – odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” nadana przez Ministra Kultury i Sztuki,

• 2006 r. – nominacja przez Starostę Bielskiego do „Nagrody im. Ks. Józefa Londzina”,

• 2009 r. – na Międzynarodowym Festiwalu Filmu, Muzyki i Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie zostaje odciśnięta stopa w „Alei Gwiazd Uznanych Artystów Malarzy,

• 2010 r. – Ogólnopolska Nagrody im. Władysława Orkana,

• 2011 r. – odznaczenie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,

• 2012r. – statuetka Starosty Bielskiego za: „Promowanie i upowszechnianie kultury w POWIECIE BIELSKIM”.

 

Wystawę do końca lutego można obejrzeć w Galerii „Rynek 26” w Polkowicach. Zapraszamy serdecznie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o