Archiwum / Wystawy: Kimon Japońskich (art. Gallery)
Rzemiosła i Plakatu (Ośrodek Kultury)
Zdjęć „Gaidzin wśród wiśni” (Rynek)

Wystawy: Kimon Japońskich (art. Gallery)
Rzemiosła i Plakatu (Ośrodek Kultury)
Zdjęć „Gaidzin wśród wiśni” (Rynek)

1-28 Października

Kimono – tradycyjny strój japoński, o kroju w kształcie litery T i długich i szerokich rękawach, sięgających niekiedy do ziemi. Zgodnie z tradycją kimona powinny być wykonane z materiałów barwionych i szytych ręcznie. Szatę owija się wokół ciała, tak by lewa strona pozostawała zawsze na wierzchu. Uzupełnieniem stroju jest pas, wiązany na plecach, zwany obi. Kimono kobiece – składa się z co najmniej 12 elementów, dlatego samodzielne jego nałożenie jest praktycznie niemożliwe. Pomocą służą wykwalifikowane, posiadające specjalne licencje osoby, które można w razie potrzeby wynająć. Istnieje kilka podstawowych fasonów kimon na różne okazje (panny na ważne uroczystości zakładają strój o bardzo szerokich i długich rękawach, mężatki ubierają czarne, zdobione poniżej talii kimono z 5 herbami rodzinnymi wydrukowanymi na rękawach, piersi i plecach). Kimono męskie – składa się zazwyczaj z 5 części. Strój zakładany na najważniejsze uroczystości powinien być czarny z białymi dodatkami i 5 herbami na ramionach, klatce piersiowej i plecach.

Prezentowane na wystawie kimona mają zgaszone kolory i motywy kojarzące się z zimą, czyli płatki śniegu na srebrnym tle i kwiaty śliwy. Ciemne kimono z wszytym i częściowo malowanym motywem sosny jest strojem przeznaczonym na specjalne okazje; może je ubrać matka nowożeńca na ceremonię ślubną, ponieważ sama sosna, jak i jej igły, wróżą szczęście i długie życie.

W Japonii, która jest symbolem najnowocześniejszej techniki, wciąż wielką wagę przywiązuje się do kultywowania tradycyjnego rzemiosła. Wachlarze, wyroby ceramiczne, naczynia wciąż w wielu ośrodkach w całym kraju wykonuje się ręcznie, przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Dekorowane są najczęściej motywami roślinnymi w postaci liści klonów, płatków kwiatu wiśni. Wielu artystów stara się łączyć wielowiekową tradycję z elementami kultury współczesnej, ozdabiając wykonywane przez siebie przedmioty symbolami charakterystycznymi dla anime i mangi. Na wystawie, prezentowanej w Ośrodku Kultury, można obejrzeć tradycyjne wyroby ceramiczne: dzbanuszki, puzderka i czarki, naczynia do picia sake, ręcznie wykonywane wachlarze.

Przykładem współczesnej japońskiej grafiki są plakaty Koichi Sato, który w swojej twórczości pasjonuje się relacjami pomiędzy sztuką współczesną a ogromnymi pokładami tradycji artystycznej z minionych wieków. Przy pomocy nowoczesnych środków wyraża specyficznego japońskiego ducha, nawiązując do tradycyjnych motywów.

bilety: 2 zł – Wystawa Kimon Japońskich, Wystawa Rzemiosła i Plakatu – wstęp wolny

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o