Archiwum / XIX Oblicza Teatru – twórczość filmowa

XIX Oblicza Teatru – twórczość filmowa

1 marca, godz. 19.00
Ziemia obiecana

Film obyczajowy, Polska 1974
Reżyseria: Andrzej Wajda

Obsada: Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski,
Bożena Dykiel.

Adaptacja powieści Władysława Reymonta. Trzej przyjaciele, Karol, Maks i Moryc, chcąc jak najszybciej dorobić się fortuny, zakładają fabrykę w Łodzi. Opowieść o krainie nie błogosławionej, lecz przeklętej – dramatycznych wyborach, pogoni za pieniądzem, zyskiem i kapitałem. Trzy odmienne osobowości, ale jedno marzenie i wspólna, kusząca wizja ziemi obiecanej. Ceną sukcesu jest wyrzeczenie się ideałów młodości, przyjaźni i miłości.

 

8 marca, godz. 20.00
Danton

Dramat historyczny/biograficzny, Polska/Francja 1982
Reżyseria: Andrzej Wajda

Obsada: Wojciech Pszoniak, Gerard Depardieu, Anne Alvaro

Trwa Rewolucja Francuska. Do Paryża wraca jeden z jej przywódców – Danton – uwielbiany przez lud przeciwnik „polityki terroru”, jednak coraz bardziej nienawidzony przez Komitet Ocalenia Publicznego, który zarzuca mu działalność kontrrewolucyjną. Wkrótce Danton otrzymuje poufne ostrzeżenie, że rząd nosi się z zamiarem aresztowania go.

 

22 marca, godz. 19.00
Korczak

Dramat/wojenny/biograficzny, Polska 1990
Reżyseria: Andrzej Wajda

Obsada: Wojciech Pszoniak, Ewa Dałkowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska

Rok 1936. Doktor Korczak, który prowadzi popularne pogadanki radiowe dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny. Rozczarowany tym przejawem antysemityzmu, poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, wykłada w Akademii Medycznej. W czasie obrony Warszawy doktor pełni funkcję lekarza wojskowego. Po kapitulacji wraca do swego sierocińca, który wkrótce zostaje przeniesiony do getta.

 

29 marca, godz. 19.00
Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy

Komedia, Polska 2015
Reżyseria: Janusz Majewski

Obsada: Wojciech Pszoniak, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Anna Dymna

Koniec lat 50. Z Anglii wraca Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Zakłada swingowy big band, który szybko zyskuje popularność. Traci głowę dla uwodzicielskiej oraz tajemniczej femme fatale, Modesty, która wkrótce tajemniczo znika. Historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim – o marzeniach i tęsknocie za światem Zachodu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o