Archiwum / ZESPÓŁ KAMERALNY ORKIESTRY IM. JOHANNA STRAUSSA, 25 XI, GODZ. 19.00 – KINO

ZESPÓŁ KAMERALNY ORKIESTRY IM. JOHANNA STRAUSSA, 25 XI, GODZ. 19.00 – KINO

„Nad pięknym modrym Dunajem” to koncert największych przebojów kompozytorów muzyki austriackiej. Sceną zawładną walce, polki i czardasze, m.in. najbardziej popularny czardasz Vittorio Montiego czy najsłynniejsza polka w stylu francuskim „Annen-Polka” mistrza tego gatunku, Johanna Straussa. Z całą pewnością każdy wielbiciel kompozycji rodem ze stolicy Austrii znajdzie coś dla siebie wśród wszystkich muzycznych propozycji wieczoru!

O najsłynniejszych kompozytorach wiedeńskich lekko i dowcipnie opowiadać będzie Marek Czekała, a Zespół Kameralny Orkiestry im. Johanna Straussa zadba o to, by każdy słuchacz wracał do domu tanecznym krokiem, nucąc melodię swojego ulubionego walca!

Orkiestra im. Johanna Straussa z Bydgoszczy, powstała w 1995 roku z inicjatywy skrzypka, dyrygenta i kompozytora Marka Czekały. Od tej pory koncertowała nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami, choćby w Szwecji czy w Niemczech, na targach EXPO w Hanowerze. Jej skład, w zależności od potrzeb, rozrasta się od kilku osób (zespół kameralny) do kilkudziesięcioosobowej orkiestry symfonicznej. W 2010 roku Orkiestra wydała płytę z zapisem Wielkiego Koncertu Jubileuszowego, który odbył się na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy 11 września 2010 roku pod patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Marek Czekała – dyrygent, kompozytor, aranżer, skrzypek. W 1995 roku założył Orkiestrę im. Johanna Straussa, znaną również jako Orkiestra Symfoników Bydgoskich. Nie tylko nią dyryguje, ale czasem także – tak jak niegdyś czynił to sam Johann Strauss – prowadzi, grając jednocześnie na skrzypcach. Jest autorem wielu znakomitych kompozycji (np. wodewil „Sanatoryjny Romans”), opracował muzycznie bajki Braci Grimm, a także napisał piosenkę świąteczną „Idą Święta” wykonywaną przez Ewę Lewandowską.

W programie:
1. Nad Pięknym Modrym Dunajem – J. Strauss
2. Tik Tak – J. Strauss
3. Potpourri z operetki „Księżniczka Czardasza” – E. Kalman
4. Donausagen – J. Fucik
5. Bahnfrei – J. Strauss
6. Fest In Sevilla – G. Winkler
7. Gold Und Silber – F. Lehar
8. Annen polka – J. Strauss
9. Wieczór z Robertem Stolzem – R. Stolz
10. Polka galopp – J. Strauss
11. Czardasz – V. Monti

25 XI, godz. 19.00 – KINO

bilety: 20/25/30 zł  do nabycia w kasach Ośrodka Kultury, Galerii „Rynek 26” i Kina.

foto: Michał Mielewczyk

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o